Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia najlepszej obsługi użytkownika i zapamiętania jego ustawień. Klikając w "Akceptuję" zgadzasz się na użycie wszystkich ciasteczek.

Czytaj więcej
Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści Przejdź do stopki

COVID-19

Procedury zapewnienia bezpieczeństwa
w Zespole Przedszkoli Miejskich w Wiśle
w związku z wystąpieniem koronawirusa COVID-19
na rok szkolny 2020/2021

Na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora
Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.

 

I. Procedura przyprowadzania przebywania i odbierania dziecka z przedszkola.

  1. Rodzic przyprowadza dziecko do godziny 8.00, powiadamia dzwonkiem pracownika placówki o przyprowadzeniu dziecka. Dziecko przejmowane jest przez wyznaczonego pracownika Przedszkola.
  2. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci z placówki oświatowej mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 metry.
  3. Przed wejściem do budynku zostają wyłożone środki dezynfekujące w postaci płynu bądź żelu oraz informacja o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do budynku. (za uzupełnienie płynu odpowiedzialny jest wyznaczony pracownik)
  4. Należy dopilnować, aby dziecko po wejściu do sali dokładnie umyło ręce wodą z mydłem.
  5. Rodzice nowych dzieci mogą wejść z dzieckiem do szatni, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  6. Rodzic wraz z dzieckiem czeka w wyznaczonym miejscu na pracownika przedszkola z zachowaniem odległości min. 1,5 m od innych obecnych osób.
  7. Do sali i z sali dziecko odprowadzane jest przez pracownika placówki oświatowej.
  8. Do przedszkola mogą być przyprowadzane tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  9. Dzieci są przyprowadzane oraz odbierane tylko przez osoby zdrowe.
  10. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, rodzicom/opiekunom nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
  11. Na terenie Przedszkola nie mogą przebywać osoby nieupoważnione.
  12. Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecka termometrem bezdotykowym w razie wystąpienia jakichkolwiek symptomów chorobowych.
  13. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka na piśmie.
  14. Pracownik przekazuje nauczycielowi ew. informacje o dziecku podane przez rodziców.
  15. Wszelkie informacje rodzice otrzymują od nauczycieli poprzez kontakt telefoniczny, mailowy oraz od pracownika odprowadzającego dziecko.
  16. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
  17. W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki, kredki, książki dywany, puzzle itd). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie dezynfekować po każdorazowym użyciu.
  18. Dziecko nie może zabierać ze sobą do placówki żadnych zabawek oraz przedmiotów jak również ich wynosić.
  19. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby także częściej.
  20. Należy zapewnić organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
  21. Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, wynoszący 1,5 m.
  22. Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi jak również tylko w niezbędnym zakresie z personelem opiekującym się dziećmi.
  23. Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich – optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
  24. Na placu zabaw mogą przebywać wszystkie grupy dzieci pod warunkiem, że opiekunowie zapewnią, aby dzieci z poszczególnych grup nie mieszały się ze sobą i nie kontaktowały.
  25. Nie dopuszczone do zabaw zostają piaskownice na placu zabaw.
  26. Sprzęt na placu zabaw powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
  27. Plac zabaw zostaje zamknięty dla rodziców i innych osób postronnych.
  28. Na czas pracy przedszkola drzwi wejściowe zostają zamknięte.

II. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Należy dopilnować, aby opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu (mogą zakładać rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos maseczkami).
  2. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po korzystaniu
    z toalety.
  3. Powinien być prowadzony monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek
    i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników. Przy dezynfekcji włączników należy zachować szczególną ostrożność ze względu na wystąpienie ryzyka porażenia prądem. Wszystkie wyłączniki są bezwzględnie oklejone folią stanowiąca zabezpieczenie.
  4. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
  5. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  6. Nauczyciele, pracownicy opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy muszą być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka oraz kombinezony znajdujące się na wyposażeniu pomieszczenia (izolatki) na czas oczekiwania na odbiór przez rodziców/prawnych opiekunów
  7. Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów
    z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
  8. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet po każdorazowym użyciu.

III. Kuchnia – żywienie

  1. Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom podczas ich pobytu w placówce.
  2. Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
  3. Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne.
  4. Pracownicy kuchni dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki, a także:
    • przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia.
    • po obróbce lub kontakcie z żywnością surową nieprzetworzoną.
    • po zajmowaniu się odpadami i śmieciami.
    • po zakończeniu procedur czyszczenia i dezynfekcji.
    • po skorzystaniu z toalety
    • po kichnięciu, wydmuchaniu nosa, kaszlnięciu.
    • po jedzeniu.
  5. Przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami.
  6. Po zakończonej pracy, dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty środkami do dezynfekcji.

IV. Postępowanie w przypadku podejrzenia u dziecka lub personelu przedszkola zachorowania na COVID-19

  1. Do pracy w Przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Jeżeli pracownicy lub rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie powinni przychodzić ani przyprowadzać dziecka do przedszkola/ (należy w takiej sytuacji skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym).
  3. W przypadku stwierdzenia podczas pobytu dziecka na terenie placówki oświatowej objawów chorobowych takich jak (kaszel, gorączka, duszności, katar) dziecko zostanie niezwłocznie odizolowane od grupy.
  4. W placówce zostanie przygotowane pomieszczenie służące do odizolowania dziecka, u którego zaobserwowano oznaki chorobowe. Pomieszczenie wyposażone będzie w środki ochrony osobistej (maseczka, rękawice, kombinezon jednorazowy, przyłbicę) oraz środki do dezynfekcji. W pomieszczeniu tym dziecko będzie przebywać do czasu przybycia rodziców lub opiekunów prawnych,
  5. Dyrektor placówki kontaktuje się niezwłocznie z rodzicami dziecka przebywającego w pomieszczeniu izolacji.
  6. Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek odebrania dziecka natychmiast po otrzymaniu informacji od dyrektora placówki o izolacji dziecka.
  7. Jeśli to możliwe dzieci, które przebywały w tym samym pomieszczeniu co dziecko z objawami chorobowymi przeprowadza się je do innej pustej sali, a sala, w której przebywały dzieci jest kompleksowo dezynfekowana.
  8. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem, niezwłocznie odsuwa się go od pełnienia obowiązków. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, trzeba poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)

V. Postanowienia końcowe

  1. Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada Dyrektor Przedszkola.
  2. Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy
  3. Za zapoznanie pracowników i rodziców/opiekunów prawnych wychowanków z niniejszą procedurą odpowiada Dyrektor Przedszkola.

 

Nowe  wytyczne do pobrania w linku poniżej: 

Aktualizacja wytycznych 19 listopada 2020 – plik PDF (3,99MB)